استراتژیک, خانوادگی

Raptor

Raptor

دانشمندان به تازگی جزیره‌ای کشف کردند که در آن تعدادی دایناسور از گونه رپتور زندگی می‌کنند. بنابر آخرین اخبار دریافتی دانشمندان برای انجام پاره‌ای تحقیقات به این جزیره سفر کردند که این موضوع به مذاق مادر این دایناسورها خوش نیامده و علاوه بر اینکه از این موضوع بسیار عصبانی و خشمگین شده، به دنبال فراری دادن بچه‌های خود از جزیره می‌باشد

 

حرافی قبل از فرار دایناسورها

از اونجایی که من مثل خیلی دیگه از بازیکن‌های بردگیم مشکل بنیادین همبازی رو نداشتم، همیشه برای انجام یک بازی سه، چهار نفری بودیم و در همین راستا بازی‌های دو نفره رو کمی بهشون بی توجه بودم اما روزی روزگاری قسمت شد تا Raptor رو که یه بازی دونفره است رو چندین و چند بار با یکی از دوستان تست کنیم و چون پسندیدم باز تست کردیم تا چم و خم این بازی رومیزی رو هم در بیاریم و دلنوشته‌ای بر اون بنویسیم. البته من نقد نویس خوبی مثل دوستانمون در سایت رومیز نیستم و فقط سعی میکنم حس شخصی خود رو بیان کنم و لاغیر.

نکته عجیب اینجاست که نمیدونم چرا ما هر طرفی میریم، یک ردی از این آقای برونو کاتالا (Bruno Cathala) پیدا می کنیم و کلا ایشون مرد همیشه در صحنه هستن وگرنه ما قصد نداریم که فقط بازی‌های ایشون رو معرفی کنیم؛ مشکل از ایشون هست که در هر سوراخی دست کرده و تو پروژه های زیادی حضور داره، مثل این بازی که در سال ۲۰۱۵ به همراه یک برونو دیگه یعنی آقای برونو فایدوتی (Bruno Faidutti) طراحی کرده و این بار در باب دایناسورها و دانشمندانی شکارچی.

 

خیلی از افراد هم نسل ما با دنیاهایی مثل پارک ژوراسیک زندگی کردن و کلا دایناسور جماعت چیز جذابی محسوب میشن و فیلم سینمایی زیادی در مورد این غول های عظیم الجثه ساخته شده، پس طبیعیه که دوستان بردگیم ساز هم واسشون این موضوع جذاب باشه و رپتور هم انصافا بازی جذاب و چالش بر انگیزی محسوب میشه که البته نقدهایی هم بهش وارد هست، اما به طور کلی تو جدول بازی های رومیزی خانوادگی و استراتژیک رتبه قابل قبولی داره و علاوه بر اون خیلی پیچیده و گمراه کننده نیست و یاد دادنش هم کار حضرت فیل نیستش و هر دست بازی چیزی حدود نیم ساعت  طول میکشه.
جعبه بازی چیزهای هیجان انگیز زیاد داره: یه سری فیگور دانشمند که هر کدوم یک استیل متفاوت دارن، فیگور مادر دایناسور ها و بچه هاش، تایل های مربعی که منطقه پارک و خروجی ها رو نشون میده، کوه های بلند که مسیر ها رو محدود می کنن، گدازه های آتش که دانشمندا برای بستن راه ازش استفاده میکنن و …

قبل از بازی دشمنت رو بشناس

خب دانشمند که دانشمنده دیگه نیاز به معرفی خاصی نداره و همونجور که از قرائن و شواهد پیداست این دانشمندا دنبال تحقیق درباره دایناسورها هستند؛ دایناسورها یا همون رپتورها هم میخوان فرار کنن تا این دانشمندان از خدا بی خبر روی اونها مطالعه نکنن؛ پس رقابت بین دانشمندا و رپتورهاست. پس دانشمندان عزیز دشمنانی دارن که رحم ندارن و برخلاف اون ها که میخوان فقط این دایناسورها رو اسیر کنن، این موجودات ۲ متر و خرده ای میخوان سر به تن دانشمندا نباشه و نوش جونشون کنن.

ولاسیرَپتور یا Velociraptor به معنی دزد چابکه که معمولا به‌اختصار «رپتور» نامیده می‌شه؛ این گونه یکی از شناخته ‌شده ‌ترین دایناسورهای تا به امروز هستش و یه جورایی بازیگر نقش مکمل فیلم‌های پارک ژوراسیک هم محسوب میشه و بین ۷۱ تا ۷۵ میلیون سال پیش (اواخر دوره‌ی کرتاسه) در مغولستان و آسیای مرکزی با خانواده‌اش زندگی می‌کرده و رقیب دانشمندها در این بازی خواهد بود.

پیش به سوی نبرد بزرگ

وقتی بازی شروع میشه یک صفحه مشترکی جلوی هر دو نفر قرار داره که هر دست که بازی میکنیم میتونه نسبت به دفعه قبل متفاوت باشه و نقشه بازی قابل تغیییر هستش. حالا داخل این صفحه بازی باید طبق اصولی دایناسورها و دانشمندها رو چیدمان کنیم و توی هر نوبت به صورت همزمان از بین ۳ کارتی که از دسته کارت ها (کلا ۹ تا کارت وجود داره که برای هر بازیکن فرق داره با توجه به شخصیتیش) تو دستمون هست یکیشونو رو میکنیم و کارت های تو دستمون رو به طور خلاصه باید مدیریت کنیم.
اگر عدد کارتمون پایین تر از حریف بود که عمل مربوط به کارت رو انجام میدیم اما اگر عدد بالاتر از حریف بود ما به ازای فاصله با عدد حریف یکسری عمل های دیگه رو که روی صفحه توضیحات هر بازیکن نوشته شده رو انجام میدیم. مثلا امکان داره دانشمندا جیپ بگیرن از اینور پارک برن اونورش یا گدازه پرت کنن راه دایناسور ها رو ببندن یا تیر بیهوشی بزنن تا رپتُر هارو بیهوش کنن، از اون طرف هم امکان داره دانشمندا مورد حمله مادر دایناسورا قرار بگیرن و خورده بشن یا چنان نعره ای بکشن که دانشمندا پس بیفتن و از حال برن. این روند ادامه پیدا میکنه تا بالاخره دانشمندا مادر رو بیهوش کنن یا سه تا از بچه دایناسور ها رو بگیرن یا سه تا از بچه دایناسور ها از صفحه بازی فرار کنن.

دیدگاهتان را بنویسید