استراتژیک, خانوادگی

Catan

Catan
بازی Catan محبوب ترین و پرفروش ترین بازی جهان در دهه گذشته، با بیش از 60 میلیون نسخه فروش در سراسر جهان است.بازیکنان کسانی هستند که به جزیره کتان مهاجرت کرده اند. شما جزیره ها را با ساختن جاده‌ها، خانه ها و شهرها توسعه می دهید. برای ساخت و ساز نیاز به منابع طبیعی مانند ( چوب، خشت، سنگ و دام ) دارید که می توانید آن ها را از مناطق حاصل خیز جزیره برداشت کنید. نیازهای خود به منابع را نیز می توانید از طریق برداشت منبع، مبادله با دیگر مهاجرین و یا بنادر تامین نمایید. اولین بازیکنی که به 10 امتیاز از ترکیب جاده ها، خانه ها، شهرها و برخی کارت های امتیاز خاص برسد، برنده بازی است.این بازی یک مکانیزم بسیار ساده دارد، ولی به خاطر چیدمان متفاوت و تصادفی زمین، هر بازی منحصر به فرد بوده و استراتژی خاص خود را می طلبد.مانند بسیاری از بازی های دیگر که مبتنی بر سرمایه گذاری ترکیبی هستند، خانه ها و شهر ها منجر به برداشت منابع شده و منابع به شما امکان ساختن خانه ها و شهر های بیشتر را می دهند. این قدرت ترکیب درس بنیادی پشت همه این نوع بازی هاست. عموما بازیکنی که سرمایه گذاری کرده و سریع تر منابع به دست آورد برنده بازی خواهد بود.

روش انجام بازی

صفحه بازی شامل چند ضلعی هایی است که به صورت تصادفی بر روی زمین قرار داده می شوند. البته در بازی های ابتدایی پیشنهاد شده است که صفحه بازی به صورتی که در دفترچه مشخص شده، چیده شود. سپس توکن هایی شامل اعداد بر روی صفحه قرار داده می شود.

 

در هر نوبت بازیکن تاسی می ریزد تا مشخص کند که چه منبعی تولید می شود و کارت آن را در اختیار می گیرد. منابع شامل چوب، آجر، گوسفند و … می باشند. هر کدام از این منابع برای ساخت شهر، جاده و پایگاه استفاده می شود. هم چنین با استفاده از منابع بازی می توان کارت هایی را خریداری کرد که به روند بازی شما کمک می کند. در این بازی بازیکنان در هر نوبت می توانند با یکدگیر مذاکره کرده و منابع خود را با هم مبادله کنند. هر کدام از بازیکنان که زودتر به امتیاز ۱۰ برسد، برنده بازی خواهد شد.

 

درباره بازی Catan

بازی کتان برنده جوایز متعدد و یکی از معروف ترین بازی های رومیزی دنیا در جذب بازیکنان حرفه ای و هم چنین تازه کار است. بسیاری از بازیکنان حرفه ای بازی رومیزی و کارشناسان، بازی Catan را بهترین انتخاب برای ورود به دنیای جذاب بازی های رومیزی می دانند. قوانین بسیار آسان و جذاب بازی Catan انجام آن را برای تمامی سنین امکان پذیر می کند.

 

این بازی شامل بسته های توسعه متفاوتی است. از جمله بسته های توسعه این بازی می توان به بسته توسعه ۵-۶ نفره اشاره کرد که امکان بازی را برای ۵ الی ۶ نفر فراهم می سازد. بازی Catan برای ۲ الی ۴ نفر طراحی شده است و در حال حاضر از سایت BGG نمره ۷٫۲ را دریافت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید