معرفی بردگیم | بوردگیم

Dragon Castle

dragon-castle

Dragon Castle؛ «ماژونگ» برای قرن بیست و یکم

در سال‌های اخیر، طراحان بردگیم سعی کردند تا بازی‌های قدیمی – بعضاً کهن – را با مکانیسم‌های امروزی بروزرسانی کرده، تا در عین آشنا بودن، برای مخاطب تجربه جدیدی خلق کنند: کینگدامینو (دومینو)، کاپیتان سونار (کشتی جنگی)، Rising 5 (فکر بکر)، Rise of Augustus (دبرنا/دبلنا) و همین طور Five Tribes و Gold West با بهره‌گرفتن از بازی مانکالا یا منقله.

kingdomino-sonar-rising-goldwest

«قلعه اژدها» (Dragon Castle) جدیدترین تلاش در همین مسیر است. این بار با ایده گرفتن از بازی قدیمی ماژونگ (Mahjong). می‌پرسید: «چه اسم عجیبی. ماژونگ دیگه جور بازی‌ایه؟»

ماژونگ

ماژونگ یک بازی چینی چهارنفره است که در مورد زمان پیدایش آن اتفاق نظر وجود ندارد. طبق افسانه‌ها «کنفوسیوس» فیلسوف چینی، پانصد سال پیش از میلاد، بازی را ساخت. ولی فرضیه‌ای که بیشتر مورد توافق است، پیدایش آن را اواسط قرن نوزدهم میلادی می‌داند. اوایل قرن بیستم پای بازی به آمریکا هم باز شد و در حال حاضر به جز چین، ماژونگ در کشورهای مختلف، از آسیای جنوب شرقی گرفته تا استرالیا، اروپا و آمریکا، بازی شده و برای آن تورنمنت جهانی برگزار می‌شود.

نزدیک‌ترین بازی رومیزی به ماژونگ، بازی «رامی» است. با این تفاوت که ماژونگ از تایل یا کاشی به جای کارت استفاده می‌کند.

Mahjong

روند بازی

شما در نوبت خودتان از قلعه اصلی  – ملقب به قلعه اژدها – دو کاشی (تایل) «یکسان» برداشته و به قلمرو خود اضافه می‌کنید تا قلعه خودتان را بسازید.

dragon-castle-tiles

هر زمان مجموعه‌ای از کاشی‌های یکسان در کنار هم داشته باشید، می‌توانید آنها را در اصطلاح «محکم» کنید. به این صورت که کاشی‌ها را به پشت برمی‌گردانید. هر چقدر تعداد این مجموعه کاشی‌های «محکم» شده بیشتر باشد، امتیازی که می‌گیرید هم بیشتر می‌شود. در عین حال می‌توانید بر روی این کاشی‌های محکم شده، «معبد» بسازید و امتیاز بیشتری بگیرید. از طرفی با ساختن «معبد» گزینه‌های ساخت و ساز شما معدودتر خواهد شد.

dragon-castle-shrines

در عین حال می‌توانید از قدرت‌های ویژه کارت‌های ارواح موجودات و عناصر استفاده کنید. این کارت‌ها به شما قابلیت‌های ویژه‌ای اضافه می‌کنند ولی پیش از آن، هزینه آن‌ها را با معابد و کاشی‌های خود می‌بایست پرداخت کنید.

Dragon_Castle-Spirit_of_Destruction

زمانی که تنها یک طبقه از «قلعه اژدها» باقی ماند، پایان بازی فرا رسیده و تنها یک دور دیگر بازی ادامه پیدا می‌کند. در انتها بازیکنی که بیشترین امتیاز را به دست آورده ارباب جدید «قلعه اژدها» و برنده بازی است.

dragon-castle-components

جذابیت‌های بازی

علاوه بر این که بردگیم «قلعه اژدها» روح تازه‌ای در بازی‌ای دمیده که حداقل صد و پنجاه سال از عمر آن می‌گذرد، نکات زیر در این بازی برای نگارنده جذاب است:

تنوع در بازی

در کتابچه قوانین بازی «قلعه اژدها» برای هر کدام از تعداد بازیکنان (2-4)، دست کم چهار طرح یا نقشه مختلف برای شروع بازی وجود دارد. در عین حال، قواعد کلی نوشته شده که به شما کمک می‌کند، طرح خودتان را ابداع کنید.

dragon-castle-openings

بخشی از طرح‌های (نقشه‌های) شروع بازی، برای بازی دو نفره و سه نفره.

تعامل بازیکنان 

از آن جایی که برای دسترسی به طبقه پایین‌تر کاشی‌های «قلعه اژدها» می‌بایست اول تمامی کاشی‌های طبقه بالایی برداشته شوند، شما می‌توانید به گونه‌ای بازی کنید تا حریف مجبور شود آخرین کاشی طبقه بالایی را بردارد. به این ترتیب شما در نوبت بعدی گزینه‌های بیشتری برای انتخاب در دسترس خواهید داشت.

و باز هم تعامل بازیکنان: سرعت بازی

کنترل سرعت بازی نیز تا حد زیادی در اختیار بازیکنان است. فرض کنید که در اواخر بازی شما به این نتیجه می‌رسید که امتیازات اصلی را گرفته‌اید ولی حریف شما استراتژی دراز مدت‌تری داشته، و برای انجام آن به زمان بیشتر (کاشی‌های بیشتر) نیاز دارد. در این صورت شما با بالا بردن سرعت بازی (برداشتن کاشی‌های بیشتر به جای معبد)، بازی را به دور آخر برده و نقشه حریف را نقش بر آب می‌کنید.

Dragon Castle_giveaway_cut_and_play

طراحان بازی

«Hjalmar Hach» طراح بردگیم «فتوسنتز» که به همین تازگی در نمایشگاه Gen Con نظرات بسیاری را به خود جلب کرده بود و همین طور «لورنزو سیلوا» طراح بازی Potion Explosion از طراحان بردگیم «قلعه اژدها» هستند. در صورت علاقه‌مندی می‌توانید در مورد «فتوسنتر» در این پیوند، و در باب Potion Explosion در این پیوند بیشتر بخوانید.

 

بازی «قلعه اژدها» بردگیمی است برای 2 الی 4 نفر، و زمان بازی بین 30 الی 45 دقیقه است. «قلعه اژدها» در نمایشگاه اسن 2017 برای فروش، در دسترس طرفداران بازی‌های فکری قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید