مجله بازی, معرفی بردگیم | بوردگیم

بهترین بردگیم های اقتباس شده از بازی‌های ویدیویی

از دنیای دیجیتال تا مقوا و کارت

تاریخچه دو صنعت بردگیم و ویدیو گیم در هم تنیده است و از زمان‌های دور این دو در کنار هم بخش اعظمی از صنعت سرگرمی را پشتیبانی کرده‌اند. حتی اولین ویدیو گیم‌های ساخته شده به طور مستقیم از بازی‌های رومیزی چون D&D الهام گرفته شده بودند. پس منطقی است که بگوییم اتحاد این دو رشته از سرگرمی ناگسستنی خواهد بود. همین رابطه دوطرفه باعث شده که عناوینی زیادی از این دو رشته در دیگری اقتباس شود و همچنین سبب شده تا شاهد بازی‌های ویدیویی الهام گرفته شده از بردگیم‌ها، و بازی‌های رومیزی زیادی که مستقیما بازی‌های ویدیویی را روی کارت و مقوا پیاده سازی کرده‌اند، باشیم.

اما همه این بازی‌ها هم خروجی مناسبی ندارند و شمار بازی‌های رومیزی اقتباس شده ضعیف بسیار بالا است؛ لازمه ساخت بازی‌های با کیفیت با گیم پلی خوب یک طراح خوش ذوق و خلاق است که به بازی، داستان آن و اتمسفرش اشراف کامل داشته باشد.

پیاده سازی اتمسفر بازی ویدیویی  در یک عنوان رومیزی کار سختی است، چرا که ابزاری همانند کات‌سین‌های سینمایی و کارگردانی شده و یا موسیقی پویا در اختیار سازنده نیست. پس باید با گیم‌پلی و تا حد زیادی هم آرت وورک بازی از پس این مهم برآیند. پس در این مطلب تصمیم گرفتیم بازی‌های قابل قبول و در کنار آن ها بهترین‌هایی را برای شما معرفی کنیم که این المان‌ها را در حد خوبی پیاده سازی کرده‌اند، پس با بردگیمیها همراه باشید.

XCOM: The Board Game

اکس کام از آن دست بازی‌هایی است که به دلیل نوبتی بودن گیم پلی‌اش به طور ذاتی نسخه ویدیویی آن هم شباهت‌های زیادی به یک بازی رومیزی دارد. ولی در بازی رومیزی آن شاهد هستیم که اریک لنگ، سبک جدیدی را برای روایت مبارزه نیروی‌های زمینی با فضایی‌های خون‌خوار در نظر گرفته است. این عنوان نقطه برعکس بازی ویدیویی‌اش شد و از یک بازی استراتژی نوبتی به یک بازی زمان حقیقی (Real-time) تبدیل شد.

بازی از یک اپ موبایلی بهره می‌برد که ماموریت‌ها و وظایف بازیکنان را شرح می‌دهد و خودش به طور برنامه ریزی شده سناریوها را روایت می‌کند و حتی نوع و مکان دشمن‌ها را هم برنامه به شما می‌گوید. در زمان داده شده توسط اپلیکیشن بازیکنان باید ماموریت محول شده را به پایان برسانند وگرنه بازنده خواهند بود.

برای به پیروزی رسیدن در این بازی به سطح بالایی از هماهنگی و استراتژی تیمی نیاز است که البته زمان محدود بازیکنان چالش بیشتری را به بازی تزریق می‌کند که می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد. البته آرت بازی به خصوص صفحه آن می‌توانست بهتر کار شود ولی در کل اکس کام می‌تواند یک تجربه چند نفره جالب برای یک جمع علاقه مند به بازی ویدیویی آن باشد.

StarCraft: The Board Game

بازی بعدی لیست ما هم در سبک زمان واقعی دسته بندی می‌شود. ترکیب این المان با عناصر استراتژیک محصولی را ارائه داده به نام استارکرفت که از بازی ویدیویی به همین نام گرفته شده است. در کنار سیر روایتی و سناریو جنگ‌ها و مدیریت منابع، این که تمام این‌ها در دل یک کمپین فوق‌العاده قرار گرفته‌اند، نکته بسیار روشنی است. بازیکن‌ها بر روی صفحات ماژولار و نقشه متغیر با گروه‌های مختص به خود با یک دیگر به مبارزه می‌پردازند.

متاسفانه سال‌ها است که پس از تیراژ اولیه دیگر این بازی پرینت نشده و نسخه‌های موجود در eBay و سایت مشابه می‌تواند اشک شما را درآورد. البته نکته خوبی که وجود دارد این است که می‌توانید بازی را در قالب و اتمسفر جدیدی تجربه کنید چرا که ناشر بازی ایده‌های این عنوان را در اثری به اسم Forbidden Stars پیاده سازی کرده که در دنیای وارهمر 40000 روایت می‌شود.

البته این بازی هم دیگر پرینت نمی‌شود ولی هنوز نسخه‌هایی از آن در فروشگاه‌های خرده فروش اینترنتی پیدا می‌شود؛ پس اگر به دنبال تجربه این عنوان هستید تا دیر نشده است و قیمت‌های آن همانند استارکرفت سر به آسمان نزده یک نسخه از آن تهیه کنید.

Dark Souls: The Board Game

سری دارک سولز نام سنگینی در عرصه بازی‌های ویدیویی به شمار می‌روند که دست گذاشتن روی آن و آوردن چنین عنوانی بر روی صفحه یک بازی رومیزی کار آسانی به نظر نمی‌رسید. مهم ترین نکته در این انتقال، حفظ و بازسازی جو خاص سری دارک سولز بود که کلاس مختص به خود را دارا است. برای مثال گرایندینگ و یا درو کردن دشمنان تکراری و آپگرید کردن شخصیت‌ها قبل از رسیدن به غول آخر بازی از جمله این امضا‌هایی است که پای سری سولز درج شده.

شرکت استیم فورج توانسته جو بازی را به بهترین شکل بازسازی کند. حتی در مبارزه با غول آخر‌ها دو فاز دارد که در فاز دوم کارت‌های حمله او قوی‌تر می‌شوند و مکانیزم‌ها به طور چشم گیری تغییر می‌کنند و با توجه به این نکته استراتژی تیمی بازکنان نیز باید تغییر پیدا کند.

در طول بازی با به دست آوردن سول باید آیتم به دست آورید و با پرورش قابلیت‌های شخصیتتان آن‌ها را تجهیز کنید. دارک سولز برای طرفداران این مجموعه می‌تواند بازی قابل قبولی باشد. به خصوص زیبایی بازی و فیگور‌های آن مثال زدنی است ولی قابلیت تکرار پذیری آن بسیار محدود بوده و پس از چند دست بازی کردن کم کم دل شما را خواهد زد مگر آن که واقعا ذوب در دنیای دارک سولزی آن بشوید. از نکات منفی دیگر بازی قیمت سرسام آور آن در فروشگاه‌های خرده فروشی است که باعث می‌شود پیشنهاد کنیم برای بازی کردن آن سری به کافه‌های بردگیم و یا مراکزی که این بازی را در اختیار دارند بزنید تا آن را خودتان تجربه کنید.

DOOM: The Board Game

دوم از اولین بازی‌های شوتر تاریخ بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود پس طبیعی است که نام آن را بین عناوین رومیزی هم ببینیم. در واقع دوم دو بار به دنیای بردگیم پا گذاشته است؛ بار اول در سال 2004 و بار بعد در سال 2016 هم زمان با ریبوت عنوان ویدیویی‌اش.

دوم یک بازی امریترش جنگی است که مکایزم‌های آن باعث می‌شود که خوی استراتژیک و تاکتیکال قابل توجهی داشته باشد. در یک سمت بازی مارین‌ها قرار دارند که تا 4 بازیکن نقش آن‌ها را بر عهده می‌گیرند و در سمت دیگر اوورسیر (Overseer) بازی که کنترل هیولاهای آزاد شده از جهنم را در اختیار دارد.

این دو جبهه در طی مراحل متنوع و با نقشه، سناریو و ماموریت‌های متنوع به سراغ یک دیگر می‌روند و پس از مجموعه از دست‌های بازی برنده مشخص خواهد شد. دوم را می‌توان به جرات یکی از بهترین بازی‌های اقتباس شده از بازی‌های ویدیویی دانست؛ اجزای بازی هم به بهترین حالت ممکن ساخته شده‌اند و هیچ اشکالی در آن ها دیده نمی‌شود.

البته بازی برای جبهه مارین‌ها مقداری سخت‌تر است و برای شکست دادن اوورسیر باید لزوما همکاری و طرح و برنامه ریزی فوق‌العاده‌ای با یک دیگر داشته باشند. دوم از بازی‌های است که نسبت به اجزایش قیمت بسیار متناسبی دارد و می‌تواند یکی از بازی‌های خوب کلکسیون هر بازیکنی که به این سبک علاقه مند است، باشد.

Bloodborne: Card Game

بلادبورن هم همانند دارک سولز پس از عرضه صاحب یک عنوان رومیزی شد. البته این عنوان بر خلاف برادر معنوی‌اش یعنی دارک سولز جزو بازی‌های کارتی دسته‌بندی می‌شود. در این بازی بازیکنان در نقش شکارچی‌های هیولا قرار می‌گیرند و سعی بر آن دارند تا با شکار هیولا‌ها و جمع‌آوری خون آن‌ها بیشترین امتیاز را به دست آورند.

به طور کلی، بلادلورن در دسته بازی‌های مدیریت ریسک و هم فکری جمعی، مدیریت آیتم‌ها و آپگرید و در آخر برنامه‌ریزی تاکتیکال است. شما بازی را با یک ست سلاح پایه آغاز می‌کنید و با جنگیدن و جمع آوری امتیاز آن‌ها را پیشرفت می‌دهید.

 هر دست یک هیولا به صورت رندوم به بازکنان حمله می‌کند، که در این مرحله به شکل تیمی بازی می‌کنند و هر کس یک کارت به انتخاب خودش بازی می‌کند تا هیولا را با استفاده از آن بکشد. پس از شکار هیولا، بازیکنان خون آن‌ها را بر اساس صدمه‌ای که به آن وارد کردند به عنوان جایزه دریافت می‌کنند. البته هیولا هم با ریختن تاس به آن‌ها حمله می‌کند که البته این جا نکته‌ای که وجود دارد بعضی تاس‌ها احتمال آن را دارند که بی‌نهایت آسیب به بازیکنان وارد کنند. بازیکنان تا وقتی که می‌خواهند می‌توانند به مبارزه ادامه دهند ولی اگر در طی این مسیر شخصیت شما بمیرد تمام خون‌های جمع شد‌ه‌تان را از دست خواهید داد و از اول همه چیز برای شما شروع خواهد شد. اریک لنگ در رابطه با اثرش می‌گوید:
هدفم این بود که استیصال و سختی بازی ویدیویی را به همراه مرگ کاراکترها در یک بازی جا دهم.

This War Of Mine: The Board Game

اگر از دیدن بدبختی و زجر آدم‌های بی‌گناه و بی‌پناه در نسخه ویدیویی بازی خسته نشدید، حالا می‌توانید همان جو را در بازی رومیزی آن تجربه کنید. البته در بردگیم این عنوان تمام این بیچارگی‌ها چند برابر حس خواهد شد؛ چرا که بستر روایت محور داستان این نکته را به همراه دارد که تمامی اتفاقات را تا مغز استخوانتان حس کنید.

مکانیزم‌های بازی به نحوی هستند که تمام بازیکنان به طور همزمان درگیر اتفاقات بازی هستند و باید با همکاری سعی کنند تا دوام بیاورند. سیستم کاوش گری شبانه بسیار خوب تعلیق را بازی تزریق کرده است. This War of Mine بی‌شک بهترین بازی اقتباس شده از روی بازی‌های ویدیویی است چرا که چه از نظر مکانیزم‌ها، چه از نظر انتقال فضا یک شاهکار به حساب می‌آید.

Gears of War: The Board Game

لایسنس ویدیو گیم‌ها بسیار گران هستند و شرکت‌های نشر بازی‌های رومیزی سرمایه چندانی ندارند، پس زمانی که لایسنس آن‌ها به پایان می‌رسد پرینت بازی متوقف می‌شود و قیمت بازی مورد نظر سر به فلک می‌کشد. همین اتفاق برای بازی رومیزی گرز آو وار رخ داد.

بازی یک عنوان همکاری است که در سبک استراتژی و تاکتیک جنگی است که سعی دارد تا فضای مبارزه و کاورگیری را پیاده سازی کند و در این امر موفق ظاهر شده است. البته بازی 3 تا 4 برابر ارزش اولیه اش قیمت دارد که تجربه آن را بسیار سخت می‌سازد.

 (Mechs vs Minions (League of Legends

به طور تعجب برانگیزی بازی رومیزی لیگ آو لجندز توسط خود شرکت سازنده بازی یعنی Riot Games منتشر شد و ساخت و انتشار آن به شرکت متخصص در زمینه بازی های رومیزی سپرده نشد. البته این نکته بدی نیست، چرا که محصول خروجی یک بازی خوب با اجزای فوق العاده است. سکه‌های فلزی، یاردل‌های رنگ شده و جم‌های پلاستیکی و صد فیگور زیبا در بسته‌های بازی وجود دارند.

این بازی هم در سبک همکاری مشترک است. البته سبک بازی کمی متفاوت است چرا که نمی‌توانید فیگور‌هایتان را مستقیم تکان دهید و باید به آن‌ها یک زنجیره دستوری بدهید تا بر اساس آن‌ها برنامه ریزی شده عمل کنند البته تا زمانی که وقت باقی مانده باشد. این بازی هم دارای یک تیراژ محدود است پس اگر به آن علاقه‌مند هستید، می‌تواند یک سرمایه گذاری خوب در کنار لذت بردن از گیم پلی آن باشد.

 BioShock Infinite: The Siege of Columbia: The Board Game

در بازی رومیزی بایوشاک بازیکنان در نقش دو جبهه Founders و یا Vox Populi قرار می‌گیرند و با ساخت ارتش سعی بر گرفتن کلمبیا را دارند و باید ماموریت مهمی را به پایان برسانند. در همین زمان، باید از نفوذشان استفاده کنند تا در برابر مشکلات پیش آمده مقابله کنند. هم چنین بازیکنان باید با بوکر و الیزابت که مشغول خرابکاری در جای جای کلمبیا هستند سر و کله بزنند.

بازی بازیکنان را در برابر یکدیگر قرار می‌دهد، آن‌ها ماموریت‌ها را ازهم دیگ می‌دزدند، رهبران یک دیگر را ترور می‌کنند، سنگرهای مقاومتی یک دیگر را نابود می‌کنند و برای به دست گرفتن کنترل مناطق مختلف شرط بندی می‌کنند. اولین گروهی که به امتیاز 10 برسد برنده بازی است. بازی چون که دارای دو گروه است می‌تواند به عنوان یک دوئل شناخته شود ولی امکان این هست که دو بازیکن در هر جناح قرار بگیرند و بازی به صورت 4 نفره نیز بازی شود.

Fallout: The Board Game

فالوت بازی عالی است؛ به شرط این که تک نفره بازی شود. سیستمی که در بازی وجود دارد، زمانی که چند نفر مشغول به بازی می‌شوند، طوری عمل می‌کند که ممکن است جواب عمل و نتیجه ماموریت یک بازیکن را کس دیگری به دست آورد. همین عدم بالانس بودن نتایج انتخاب‌ها باعث می‌شود تا بازی برای حالت تک نفره بهترین باشد.

در کل برد گیم فالوت بازی خوبی است ولی می‌توانست بسیار بهتر از چیزی که هست باشد. از نظر بصری اما بازی چیزی کم ندارد و روی میز بسیار زیبا است. کامپوننت‌ها نیز به بهترین شکل طراحی شده‌اند و فضای بازی را به خوبی منتقل می‌کنند. حتی نوع ماموریت گرفتن و پیش برد آن ها بسیار جذاب است. روایت ماموریت‌ها می‌توانست بی نقص باشد اگر مشکلی که در قسمت قبل به آن اشاره داشت، وجود نداشت.

بازی حالت نیمه همکاری دارد و بازیکنان نمی‌توانند مستقیم با یک دیگر مقابله کنند ولی در آخر تنها یک نفر برنده خواهد شد؛ البته اگر قبل از پایان بازی قلع و قمع نشوید و بتوانید به سلامت بازی را به پایان برسانید!

The Witcher Adventure Game

بازی رومیزی ویچر در دنیای بازی‌های ویدیویی آن روایت می‌شوند. دنیای پر جزییات، غنی که بر پایه داستان‌هایی از اندره ساپکووسکی (Andrzej Sapkowski) بازسازی شده‌اند و بر اساس تغییرات سه گانه بازی‌های ویدویی آن شکل گرفته‌اند.

بازیکنان در نقش شخصیت‌های این سری قرار می‌گیرند: گرالت ریویا، شکارچی هیولا؛ تریس مریگلد، ساحره؛ یارپن زیگرین، جنگجوی دوارف؛ و داندلیون، شاعر مشهور. هر شخصیت قابلیت‌های مختص به خودش را دارد و راه‌های متعددی برای مقابله با مشکلات می‌توانند پیش بگیرند. البته این تصمیم شما است که چگونه بازی را پیش ببرید؛ راه خود را با جنگیدن به سوی پیروزی ببرید؟ با استفاده از زبان چرب و نرم و دیپلماسی؟ انتخاب، انتخاب شما است. می‌توانید با گرالت شروع به کشتن هیولاها و دشمنان بکنید و یا با استفاده از داندلیون آن‌ها را گول بزنید و یا رشوه دهید.

اگه مشکلی پیش آمد که نیاز به زور بازوی زیادی داشت، یارپن ارتش کوچکی از دوارف ها را می‌تواند به منطقه بیاورد و تریس هم با استفاده از جادو موقعیت‌های مختلف را کنترل کند.

ویچر بازی زیبایی است، بسیار زیبا. ولی از نظر گیم‌پلی کاستی‌های زیادی دارد ولی با این حال می‌تواند طرفداران بازی ویدیویی را راضی نگه دارد. ولی مشکل گرز آو وار باز هم برای ویچر پیش آمده و قیمت‌های بازی در حال حاضر تا 500 دلارهم می‌رسد.

Gwent

در ادامه بازی‌های مربوط به دنیای ویچر به بازی مشهور گونت می‌رسیم. عنوانی که به صورت مینی گیم در ویچر 3 معرفی شد ولی در اثر محبوبیت زیاد، آن را در بستر یه بازی کارتی و مستقل ویدیویی هم منتشر کرد. نسخه کارتی بازی گونت فقط در بسته‌های مخصوص اکسپنشن‌های آن عرضه شده است پس می‌تواند دسترسی به آن‌ها کمی سخت باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *